Vandalizmus na štadiónoch - vojna, ktorú by sme radšej nevideli

Autor: Marcel Majtán | 28.4.2014 o 19:55 | (upravené 28.4.2014 o 22:17) Karma článku: 10,36 | Prečítané:  249x

Nepoznám krajšiu atmosféru futbalového zápasu, ako pri vypredanom štadióne, kde obecenstvo pomáha svojim povzbudzovaním športovcom na zelenom trávniku vydať zo seba maximum a bojovať o víťazstvo. Radosť víťazov a smútok (možno menši hnev) porazených k futbalu, ale aj celkovo k športu patria. Ale musí to poznať svoje hranice...

Chuligánstvo, vandalizmus a rasizmus sú veľké neduhy športových podujatí, najmä futbalu. Kazí to celý športový zážitok a s futbalom to nemá nič spoločné. Aktéri takýchto činov sa síce obhajujú, že „bojujú za svoj klub", ale toto vulgárne správanie ich klubu určite nepomáha. Väčšinou práve naopak, disciplinárka je nútená klub za svojich „tiežfanúšikov" potrestať. Navyše títo „chuligáni" vyháňajú zo štadiónov skutočných priaznivcov, ktorí chodia na futbal za športovým zážitkom a podporiť svoj tím. Nepokoje a výtržnosti motivované (alebo ospravedlňované) futbalom nerobia dobré meno ani samotnému futbalu. Či už z ekonomického hľadiska, mediálneho alebo športového. Netvrdím, že futbalové štadióny sú miesto pre komornú atmosféru, veď celý zápas s oboma stranami hrajú emócie, ale je vecou slušnosti a dobrého vychovania, aby tieto emócie a ich prejavy mali isté hranice. Neskrotní „tiežfanúšikovia" by si mohli uvedomiť, že je to len šport a tým pádom to brať športovo. Nanešťastie masovosť a anonymita davu umožňujú prejavovať pocity a názory jednotlivcom i skupinám rozmanitým spôsobom, bez akýchkoľvek zábran. Aké sú možnosti riešenia takýchto situácii zo strany zákona alebo SFZ?

Slovenskou futbalovou scénou naposledy otriasol (a doslova) výbuch pyrotechniky v sektore hostí na štadióne Pasienky v zápase ŠK Slovan Bratislava - MFKRužomberok. Zápas bol označený ako nerizikový, o to väčším prekvapením bol útok jedného fanúšikovského tábora na druhý. Výbuch rozmetal dve plastové stoličky a zranil desať ľudí, medzi nimi aj dve deti. Ako bojovať proti takýmto nešportovým prejavom na štadiónoch? ŠK Slovan Bratislava bol za tento incident potrestaný disciplinárnou komisiou SFZ pokutou 15 000€ a povinnosťou odohrať tri domáce zápasy bez divákov. Komisia ďalej nariadila klubu prijať organizačné a personálne opatrenia na zvýšenie úrovne usporiadateľskej služby.

Odvtedy sa v slovenskom futbale toho veľa zmenilo. 1.2.2014 vstúpil do platnosti nový zákon o organizovaní športových podujatí, ktorý má za cieľ priblížiť sa k zahraničiu, kde sa vandalizmus na štadiónoch podarilo „skrotiť" a prosperuje z toho futbal. Výtržníkov na športových zápasoch bude štát trestať tak, že im zakáže účasť na verejných podujatiach. Taktiež sa na rizikových zápasoch nemôže podávať alkohol silnejší ako pivo „desina". Vstupenky na rizikové podujatie pre divákov hostí budú vystavované na meno diváka a na podujatie ich pustia až po overení ich totožnosti. „Tiežfanúšikovia" s predchádzajúcimi postihmi sa nedostanú na športové podujatie a prišiel aj nový druh trestu - jednotlivec dostane zákaz účasti na verejných podujatiach, v tej oblasti verejného života, v rámci ktorej sa trestného činu dopustil. Ďalej vstúpili do platnosti vyššie pokuty pre jednotlivcov. Konečne sa z povedomia verejnosti odstránil pojem „skupinová vina" a bude sa trestať adresne a tvrdo.

Po poslednom futbalovom nefutbalovom škandále v Česku, keď sa po sebe hádzali dva znepriatelené tábory snáď všetko čo mali po ruke, a následky sa dotkli aj slušných fanúšikov, ktorí museli v strachu o život utiecť zo štadióna, sa aj ČMFS nadychuje k podobným zmenám, aké prebehli u nás. Uvažujú o registrácii fanúšikov, doživotných trestoch, polícii na štadiónoch počas rizikových zápasoch. Ani sa im nečudujem, nechcel by som zažiť to, čo sa stalo na zápase Baníku Ostrava a Sparty Praha.

Páči sa mi cesta, akou sa uberá slovenská futbalová scéna v boji proti výtržníkom, ale až čas ukáže, aké budú výsledky. Ale nestačí len zmena zákona. Ako povedal člen výkonného výboru SFZ Peter Sepeši: „Dobrý zákon je len prvý predpoklad na to, aby sa niečo mohlo zmeniť. Zmenu však musí realizovať samotná divácka komunita. Uvedomelý prístup divákov, ktorí milujú futbal a svoj klub v medziach slušnosti, je podľa mňa ešte silnejší nástroj, ako je zákon."

Futbal má silu nadchnúť a spájať celé davy, takže sa oplatí bojovať za slušné štadióny, kde si môžu prísť ľudia, akéhokoľvek veku či pohlavia, bez problémov pozrieť dobrý futbal, fandiť svojmu tímu a zabaviť sa. Veď o tom to je...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Španielska polícia zastavila druhý útok, zabila päť útočníkov

Pásy s výbušninami zastrelených mužov boli atrapami.

KOMENTÁRE

Španieli čakali, že sa to stane už skôr. Čo robiť teraz?

Ani Španielsko sa nevie brániť proti koordinovaným vražedným útokom.


Už ste čítali?